Una dintre cele mai înfricoșătoare părți legate de consumul de droguri este că vine însoțit de riscul fatal al supradozei. Oricine consumă opioide, pentru distracție sau orice alt scop, riscă să ia o supradoză. Dar este important de amintit că anumite comportamente sunt deosebit de riscante:
• Să fii singur când te droghezi
• Consumul de opioide în combinație cu alte droguri precum alcool, benzodiazepine (ex: Xanax, Ativan) și stimulente (Adderall, cocaină, metadonă)
• Scăderea toleranței datorită abstinenței, detoxifierii recente, unui tratament anti-drog, încarcerării sau datorită unei boli
• Să iei droguri pe care nu le cunoști (ex: heroină în amestec cu fentanil)

CARE SUNT SEMNELE UNEI SUPRADOZE?
Supradoza are loc atunci când consumul de droguri cauzează depresie respiratorie, astfel că oxigenul nu mai ajunge la organele vitale și corpul începe să cedeze. Este important de știut că supradoza poate avea loc oricând între 20 minute și 2 ore după consum. Semnele unei supradoze includ:
• Fața pare moale și umedă și și-a pierdut culoarea
• Buze și degete vinete
• Nu răspunde la nume sau la o masare fermă a sternului (în centrul pieptului cu pumnul strâns)
• Respirație scurte sau superficiale, ori lipsa totală a respirației
• Horcăit profund (descris ca un „horcăit de moarte”)
• Bătăi slabe ale inimii sau lipsa pulsului
Dacă suspectezi o supradoză și persoana nu reacționează, SUNĂ LA 112.
Dacă trebuie să o lași singură pentru a suna, așaz-o în poziția corectă, pe o parte, cu mâna de dedesubt sub cap și piciorul de deasupra îndoit la piept pentru a evita aspirația (vomă care poate bloca căile respiratorii). Indică adresa sau locația și cât mai multe informații poți (de ex. dacă este inconștientă, dacă nu respiră, ce droguri a folosit, etc.)
Dacă situația descrisă mai sus se aplică cuiva drag ție, după ce starea lui este stabilizată, ar putea fi o oportunitate bună să îi sugerezi să se interneze la dezintoxicare și să înceapă un program de recuperare din dependența sa.